Vücut Masajı

Vücut masajı olarak hangi bölgelere masaj nasıl yapılır?

 

BACAK MASAJI NEDİR?

Bacak Masajı Nedir? Bacaklar tüm vücut ağırlığını taşıyabilecek şekilde büyük kas gruplarıyla desteklenmiştir. Uyluk, vücuttaki en büyük ve güçlü kemiktir. Diz eklemi, dizin vücudun ağırlığıyla başa çıkabilmesi için ve rahat hareket edebilmesi için küçük, yuvarlak bir kemik olan diz kapağı ile pekiştirilmiştir.

''Bacak Masajı'' Bacak masajı

Masaj, kan dolaşımını hızlandırarak bacaklara kan ve besin ulaştırır, varisi önlemeye yardımcı olur. Büyük kaslara yapılan derin masaj yorgunluğun giderilmesinde etkilidir.

Bacaklarda, kemikli bölgelere, özellikle dizle bilek arasındaki kemik doku ve dizlere çok hafif bastırılmalıdır. Bacaklarda varis belirtisi varsa yoğurma ve yumruklama işlemi doğrudan baskı uygulanmadan hafif yapılmalıdır.

Bacak arka yüzü ve bacak ön yüzüne uygulanacak masajda unutulmaması gereken nokta, bacağı alt bacak ve üst bacak olmak üzere iki bölümde düşünmektir. Bacak arka yüzü ile bacak ön yüzü masajında uygulanan teknikler aynıdır. Dikkate alınacak konu kaval kemiği ön kesiminde kas dokusu azlığından uygulanan masajda, tutma, yoğurma, vurma ve diğer tekniklere izin vermez. Bu bölümde eflöraj ve friksiyonlar yüzeysel olarak geçilir. Bacak arkası masajı sırt masajı öncesi ya da sonrasında yapılır. Ayrıca, arka bacak masajına ayak altı ve kalça masajı dahildir.

 

AYAK MASAJI NEDİR?

Ayak masajı vücuttaki kemiklerin dörtte biri ayaklarda bulunur. Her bir ayakta 28 ayrı kemik ve karmaşık bir kas ağı vardır. Vücudun ağırlığını desteklemekte ayağa yardımcı olan bu kemikler, yürürken kaldıraç işlemi gören kemerler halinde düzenlenmişlerdir. Ayak tabanı, çok küçük bağ ve kaslardan oluşan kalın ve sert bir doku tabakasıyla kaplıdır. Deri çok sertse masajınız şiddetli olmalıdır.

Ayak tabanında binlerce sinir ucu bulunur. Ayak masajı ile tüm vücudu uyarabilirsiniz. Ayak masajı bacak masajına dahildir. Ancak müşterinin isteği doğrultusunda sadece ayak masajı uygulayarak, ayakları esnek ve sağlıklı kılıp, güzel bir görünüm verebilirsiniz.

''Ayak Masajı'' Ayak masajı

 

KALÇA MASAJI NEDİR?

Kalça Masajı vücuttaki en güçlü kaslar kalça bölgesinde bulunur. Doğru masaj kalçadaki gerginliğin giderilip kalçanın formda kalmasına yardımcı olur. Kalça masajı arka bacak masajı sonrasında veya sırt masajı başlangıcında uygulanır

''Kalça Masajı'' Kalça Masajı

 

SIRT MASAJI NEDİR?

Sırt Masajı omurga, bir sütun gibi dizilmiş omur adı verilen küçük kemiklerden oluşur.

Aralarında disk denilen süngerimsi bir madde bulunur. Sinir liflerinin bir araya gelmesiyle oluşan omurilik, bir kanal boyunca uzanır.

İyi bir sırt masajı, gerginliği azaltır, ağrı ve sızıları dindirir ve rahatlama sağlar. Duruş bozuklukları ve hareket hataları kasaların gerilmesine ve düğümlenmesine yol açar. Masaj, kasları gevşeterek onların neden olduğu acı ve ağrıları hafifletebilir.

Masaj, kasları gevşetmekle kalmaz, sağlığın korunmasına da katkıda bulunur. Sinirler omurgadan başlayarak tüm vücuda dağılır, sırt masajı sinirleri doğrudan etkileyerek sinir sistemini rahatlatır. Yavaş ve ritmik hareketlerle sakinleştirici; hızlı ve çabuk hareketlerle de canlandırıcı etki yaratabilir.

''Sırt Masajı'' Sırt masajı

 

KARIN MASAJI NEDİR?

Karın masajı sinirleri yatıştıran, sindirim sistemini uyaran çok hafif ve gevşetici bir masajdır. Hazımsızlık, gerginlik, peklik ve sancılı adet dönemi gibi karın ağrısından şikayetçi olunan dönemlerde uygulanan karın masajı rahatlatıcı etki yaratır. Ayrıca, masajın etkisiyle kan dolaşımının hızlanması deri yüzeyini güzelleştir.

Sindirim sistemi ve boşaltım sistemi düşünülerek saat yönünde çalışılmalı bunun için de müşterinin sol tarafında durulmalıdır.

''Karın Masajı'' Karın Masajı

 

KOL MASAJI NEDİR?

Kol Masajı ön kol (bilek- dirsek arası) ve kol kasları, bacak ve uyluk kaslarından sayıca daha fazla ancak hacimce daha dardır. Ön koldaki kaslar hacim olarak çok dar olmasına rağmen elin ince ve narin hareketlerini yapmasını sağlar. Kollara uygulanan masaj teknikleri hemen hemen bacak masajında uygulanan tekniklerdir. Kola uygulanan masaj, kol ve omuzların gevşemesine, ense ve omuzlardaki ağrıların giderilmesinde, eldeki yorgunluğun yok edilmesinde ya da hafifletilmesinde etkili olacaktır. 

''Kol Masajı'' Kol masajı

 

EL MASAJI NEDİR?

El Masajı ellerimizde binlerce sinir ucu vardır. Bu nedenle vücudun en hassas organlarından biridir. Parmaklar ve el bileği, ön kollardaki kaslar yardımıyla hareket eder.

Kol masajına, el masajı dahildir. Eller çok az yağ dokusuna sahip olduklarından çabuk yaşlanır ve kırışırlar. Ellere krem ya da yağla masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırır ve nemlilik sağlar, böylece eller yumuşak ve güzel kalır.

Ellere kolayca ulaşılabilir, bu nedenle masaj yaptırmaktan tedirginlik duyan müşterinize önce el masajı ile başlayabilirsiniz.

''El Masajı'' El masajı

 

GÖGÜS MASAJI NEDİR?

Göğüs Masajı yanlış duruş ve düşük omuzlar göğüs kaslarının fazlasıyla gerginleşmesine yol açar.

Otururken masanın üzerine kasılarak eğilmek, kamburlaşmak ve çeşitli rahatsızlıklar (iskelet sistemi ve kas hastalıkları) bu kasları zorlayıp gerer. Göğüs kasları kısalır ve sıkışır, sırtın üst kısmındaki kaslarda fazlasıyla gerilip uzar. Böylece omurga sürekli eğik halde kalır.

''Göğüs masajı'' Göğüs masajı

Bu masaj göğüs kaslarının uzayıp gevşemesine yardımcı olur. Böylece sırtın üst kısmı ve boyundaki ağrıları giderir. Kaburgalar arasındaki kaslara masaj yapmak omuzların dik durmasını sağlamaya yardımcıdır.

Göğüs masajı için ideal zaman; yüz masajı öncesi olmasına rağmen, bir kola masajı yapıp diğerine geçmeden önce ya da karın masajından sonra veya sırt masajından hemen sonra göğüs masajını uygulayabilirsiniz.

 

 

Masaj Uzmanı Masör 

 

Masaj Uzmanı Masör